2014 - Internet

Název projektu: INTERNET
Stav Realizováno
Investice (tis. Kč) 0
Roční dopad na náklady (tis. Kč)    -12
Zodpovědnost Marek Merhout

 

Šetřit je třeba, ale s úsporami to bývá někdy ošemetné. Ale znáte ten pocit z toho, když za něco zaplatíte méně a dostanete (i třeba) více? 
Na jaře jsem se rozhodl, že se podívám na obecní výdaje v oblasti připojení k internetu a pevných telefonních linek. Stav byl takový, že za pevné linky na OÚ a v ZŠ poskytované O2 (tehdy ještě Telefonica) jsme platili měsíčně 1.470 Kč. Internet na úřadě poskytovala rovněž Telefonica (ADSL) za 480 Kč a ve škole nymburský Licanet za cenu 460 Kč. Podtrženo sečteno - měsíčně 2.410 Kč. A to mi nepřišlo jako malá částka. Obzvláště při faktu, že rychlost internetu se pohybovala někde okolo 5Mbps.
Dal jsem dohromady zadání a oslovil firmu Datonet, která se na začátku léta stala následníkem Licanetu. Rok 2014 je charakterizován nástupem konkurence na trh internetového připojení v Budiměřicích, takže z pohledu zákazníka nastala výhodná pozice pro vyjednávání. Naše požadavky byly:
 
Zrychlení připojení na úřadě a ve škole na 20Mbps
VoIP (telefonování přes internet) nahrazující pevné linky na úřadě a ve škole při zachování stávajícího čísla
Veřejné WIFI připojení ve sportovním areálu v Budiměřicích
 
Konečná nabídka Datonetu byl balíček služeb za cenu ve výši 1.396 Kč měsíčně zahrnující vše potřebné při trvání smluvního vztahu na 3 roky. Tzn., že během existence smlouvy obecní rozpočet ušetří 36 tis. Kč, čtyřnásobně se zvýší rychlost připojení a získáme veřejný internet zdarma ve sportovním areálu. Na první pohled by se zdálo, že to není mnoho - zlomek procenta ročních nákladů v obecním rozpočtu. Ale také se na to můžeme dívat jako na prostředky, které stačí například k příspěvku na činnost téměř tří spolků.
 
Nutno ještě podotknout, že ve dnech vzniku tohoto článku jednáme s Datonetem o podmínkách přímé finanční podpory pro dění v naší obci.
 
Tento příběh dokazuje, že chytré úspory jsou možné. Není to ale samozřejmost, vyžaduje to především odhodlání, nápad a dost často rozumnou míru neústupnosti při jednání s dodavateli.
 
autor: Marek Merhout
aktualizováno: 20.10.2014